RSS

وبلاگ

نیترات و نیتریت چیست؟

نیترات و نیتریت چیست؟
با توجه به صنعتی شدن جوامع و پیشرفت تکنولوژی تغییراتی در زندگی انسان ها ایجاد شده که بعضا خوب و در بعضی موارد دیگر برای انسان ها مضر است.

یکی از این تغییرات اثر گذار تغییر در نحوه ی کشاورزی و تغذیه ماست ، صنعتی شدن کشورها با وجود اینکه به راحتی انسان ها کمک کرده اما در روی دیگر قضیه با تاثیر منفی در سیستم اکولوژی جوی باعث بوجود آمدن سمومی مضر برای انسانها شده که در دراز مدت باعث بوجود آمدن بیماری های متاسفانه خطرناک و ناعلاج گردیده است.

یکی از این موارد سموم نیترات و نیتریت هستند.

بنا به توضیح ویکی پدیا :"نیترات یک ماده شیمیایی به فرمول NO3- است. نیترات اکسیده‌ترین شکل نیتروژن است که در سیستم‌های طبیعی یافت می‌شود. "

نیترات ماده ایست بدون رنگ ، بو و طعم که تشخیص آن بدون آزمایش ممکن نیست.

گیاهان از نیتروژن برای سنتز پروتیئنهای لازم برای رشد خود استفاده می کنند و این ماده را با جذب مستقیم از زمین و به شکل نیترات یا در ترکیب با سایر مواد به دست می آورند.

نیترات به صورت نیترات سدیم و نیترات پتاسیم به عنوان کود کشاورزی نیز به کار می‌رود که این مسیله سبب افزایش این ماده در خاک و آب های زیر زمینی می شود.

نیترات به طور کلی برای بدن بی ضرر است اما مشکل از جایی شروع می شود که با بالارفتن سطح نیترات در بدن باعث می شود که این ماده در بدن تبدیل به سموم نیتریت و نیتروسامین شود که برای انسان مضر است

متاسفانه نیترات به صورت گسترده ای آب های زیر زمینی را آلوده می کند و از طرف دیگر فاضلاب های انسانی که به درستی دفع نشده ،فرایند های صنعتی و سوزاندن سوخت های فسیلی نفت و گاز نیز باعث ایجاد سموم آمونیاک و اسید نیتریک می شوند که تبدیل به باران های اسیدی می شوند و متاسفانه بدلیل نداشتن صرفه اقتصادی برای کشاورزان روش کشاورزی نوین و صحیح کمتر مورد توجه قرار گرفته .

اما این مسایل ما را بر آن داشت تا با همکاری و مجوز از وزارت کشاورزی با تولید و برداشت اصولی و علمی محصول گامی نوین را در ارایه محصولات کشاورزی ارایه دهیم .

ما ابتدا میزان نیترات و سموم محصول را در آزمایشگاه های پیشرفته اندازه گیری کرده و درصورت نداشتن و یا حداقل مجاز بودن ،وارد مرحله سورت شدن و شسته شدن ، قارچ زدایی و بسته بندی می کنیم .

ما امید و باور داریم که تغذیه سالم حق همه انسان ها و کودکان ماست و در گسترش آن از هر تلاشی فروگذار نخواهیم بود.

به امید داشتن جامعه ای سالم ...

 

 

تازه خوری ، سفره ی سالم
قرار است ما خود اول ازهمه عامل به حرفامون باشیم. و سفره خودمون رو سالم کنیم. برای سلامتیتون سرمایه گذاری کنید.
کوله پشتی سالم
استفاده از کوله پشتی های غیراستاندارد یا نحوه استفاده نادرست از آن، با درد و آسیبهایی مثل کمردرد، شانه درد، تغییردر شیوه صحیح راه رفتن، حتی تغییر در ضربان قلب و ... همراه است و با توجه به آنکه دانش آموزان در سنین رشد قرار دارند، هرگونه آسیبی می تواند اثرات دراز مدت بر سلامتی آنها داشته باشد.
رازهایی که هر زنی باید بداند!

رازهایی که هر زنی باید بداند!" 1⃣ راز اول ؛ همسر شما نمی‌تواند تمام نیازهای عاطفی شما را برآورده کند:👌 🍃 بیشتر مواقع مردان از همسرشان فاصله می‌گیرند چون احساس می‌کنند زن فشار زیادی بر او وارد کرده و مرد را برای برآوردن نیازهای عاطفی‌اش تحت فشار قرار داده است. هنگامی که مرد نمی‌تواند انتظارات همسرش را برآورده کند احساس شکست و ناکامی می‌کند و چون زن عامل اصلی ایجاد این احساس است مرد ناخودآگاه از همسرش فاصله می‌گیرد.😒 👈 جالب اینجاست که در این میان زن ، شوهرش را مقصر دانسته و حتی به فکر ترک زندگی مشترک افتاده و زندگی مشترکی که به دلیل اشتباهات ناآگاهانه خودش با مشکل مواجه شده را‌‌ رها می‌کند. 🌱 گاهی زنان انتظاراتی از همسرشان دارند که نه تنها شوهرشان بلکه هیچ مرد دیگری نیز قادر به برآوردن آن انتظارات نیست و فقط خداست که می‌تواند چنین زنانی را قانع سازد.🤔 👈 توجه به همین نکته ساده و کوچک بسیاری از زندگی‌ها را از جدایی نجات می‌دهد. ♦مهم‌تر از همه اینکه هرگز از شوهرتان انتظار نداشته باشید مانند یک غیب گو از انتظارات و نیازهای شما مطلع شود. 🍃واقع بین و عادل باشید و انتظارات به جایی از همسرتان داشته باشید و این انتظارات را به موقع به همسرتان بگویید و هرگز او را تحت فشار نگذارید. ✅ اجازه دهید آزادی عمل داشته باشد تا بتواند از روی میل باطنی آنچه را که می‌خواهید انجام دهد. 〽 هر مردی روی کره زمین هنگامی که بیش از حد تحت فشار قرار بگیرد ناچار است سر به بیابان بگذارد.😊

معرفی درخت پاولونیا

پاولونیا  درختی زیبا با برگ‌های بزرگ و گل‌های خوشه ای به رنگ سفید مایل به بنفش است که بومی مرکز و غرب چین است، این درخت در شرایط اقلیمی و خاکی گوناگون سازگاری نشان داده و در دشتهای پست تا ارتفاعات ۲۰۰۰ متری کشور چین گسترده شده‌است. این درخت امروزه به‌طور گسترده در آمریکا کاشته می‌شود. پالونیا از اواسط دهه هشتاد وارد ایران شده و در استان گلستان کشت می‌شود. این درخت به دلیل گلهای بسیار زیبا و خوشه مانندی که دارد، درخت زینتی بسیار محبوبی به‌شمار می‌آید و به وفور در پارکها و باغها کاشته می‌شود و جایزه انجمن شایستگی باغ انگلستان را از آن

خود کرده‌است.

از ویژگی‌های درخت پالونیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاومت به کم‌آبی

مقاومت به خاکهای آهکی و گچی

مقاومت به خاکهای با زهکش بد

مقاومت به دود و هوای مناطق صنعتی

پالونیا از درختان خیلی مناسب برای جنگل کاری سریع، توسعه فضای سبز شهر و روستا و کشت تؤام با انواع گیاهان زراعی رایج است. پالونیا دارای پوست خاکستری، قهوه ایی یا سیاه است که برروی پوست آن دردرختهای جوان عدسکهایی وجود دارد. شاخه‌های جوان از کرکهای غده ایی پوشیده شده‌اند و رشد شاخه‌ها بصورت انشعابات دوشاخه ایی کاذب است. برگها در درختان جوان بزرگ و با دمبرگهای بلند می‌باشد. گل آذین خوشه مرکب و گلها به رنگ ارغوانی و صورتی هستند، میوه کپسول و بذرها ریز و بالدارند و بوسیله ی باد پراکنده میشوند.

پالونیا درختی خزان پذیر بوده که گل‌های خوشبو زیبایی دارد. این درخت زمانی که در گل کامل است، تماشایی ست، خوشه‌های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گل‌های بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی که در اردیبهشت ماه ظاهر می‌شوند. چوب این درخت بسیار سبک و نرم می‌باشد. این درخت ارتفاعی بین ۸ تا ۲۵ متر دارد و حدود ۸ متر گستردگی دارد، از این رو درخت سایه دار تلقی می‌شود و به این منظور به‌طور گسترده در کشور چین کاشته می‌شود. این گیاه، درختی است با برگ‌های پهن و بسیار بزرگ به طول ۳۰سانتی‌متر و عرض تا ۲۰سانتی‌متر و قلبی شکل. عمر زیستی این درخت به‌طور متوسط ۳۰۰ سال است